Haberler - Basında Ben


TBMM Başkanı Çiçek'in Kabulü

TBMM Başkanı Çiçek'in Kabulü

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ukrayna'da barış ve huzurun bir an önce sağlanmasını, bunun da diyalog yoluyla olmasını arzu ettiklerini belirterek, "Kırım Özerk bölgesinde yaşayan soydaşlarımızın hakları, hukuklarının korunması, geçmişteki acıların bir defa daha yaşanmaması bakımından Türkiye, bu konuyu yakinen takip ediyor" dedi.

Çiçek, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Heyet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden, Kırım'daki soydaşlara destek vermesi ve gücünü göstermesini istedi.

Çiçek, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeleri yakinen takip ettiklerini dile getirdi.

Yaşadıkları coğrafya dört bir yanında, uzunca zamandan beri bir kısım acılar yaşandığını, istikrarsızlığın sürdüğünü belirten Çiçek, buna Ukrayna'nın da eklendiğini söyledi.

Çiçek, bir yanda güney Kafkasya, Yukarı Karabağ, Suriye, Irak'ta yaşanan insanlık dramları, acılar, istikrarsızlık, terör eylemleri, binlerce kişinin hayatını kaybetmesinin, yerlerinden yurtlarından edilmesinin yer aldığını vurgulayarak, "Bu defa bizim bakımımızdan son derece önemli, hayati bölge olan kuzeyimizde Ukrayna'da belli süreden beri gelişmeler yaşanıyor" dedi.

Ukrayna'nın kendileri açısından önemine işaret eden Çiçek, aynı hafızayı paylaştıklarını, komşu ülke olduklarını, çok yakın ilişkilerin bulunduğunu anlattı. Çiçek, iki ülke arasında yüksek düzeyli işbirliği çabalarının bulunduğunu vurgulayarak, belli süreden beri burada istikrarsızlık, karışıklık yaşandığını, krizin derinleştiğini belirtti. Çiçek, krizin daha fazla derinleşmemesi için Türkiye'nin bir kısım çabaların içinde olduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Duması Başkanı'nın, davetlileri olarak Türkiye'ye geldiğini anımsatan Çiçek, görüştükleri konuların başında Ukrayna ve Kırım'daki soydaşların durumu geldiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ukrayna ile iki nedenden dolayı ilgileniyoruz. Birincisi komşu ve yakın işbirliği içinde olmamız. İkincisi ise Kırım Özerk bölgesinde yaşayan soydaşlarımız var, onların hakları, hukuklarının korunması, geçmişteki acıların bir defa daha yaşanmaması bakımından Türkiye, bu konuyu yakinen takip ediyor. Zannediyorum yakında Dışişleri Bakanımız da Ukrayna'ya bir ziyaret gerçekleştirecek.

Olaya bakışımız şudur: Ukra'nın egemenliği, toprak bütünlüğü, halkın birliği bizim için önemlidir. Demokratik ilkeler çerçevesinde hiçkimseyi dışlamadan, herkesin hukukunu, haklarını koruyacak, diyalog, uzlaşı yoluyla çözüme kavuşturmasıdır. Bizim en fazla üzerinde duracağımız konu, Kırım'daki soydaşlarımızın, kardeşlerimizin haklarının, hukuklarının hiçbir şekilde ihlal edilmemesi, geçmişte yaşanan acıların bir daha bu kargaşada yeniden yaşanmaması önemlidir, esastır. O nedenle sağduyu çağrısı yapıyoruz. Ukrayna'da barış ve huzurun bir an önce sağlanması, bunun da diyalog yoluyla olmasını arzu ediyoruz. Türkiye olarak bu yöndeki çabalara her türlü katkıyı bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Bununla ilgili Hükümet nezdinde elbette çalışmalar yapılıyor. Hepimizin kardeşi, soydaşlarımız, kültür, tarihimizin mirasçılarıdır buradaki insanlar, onlara elden gelen, ilgiyi, desteği de göstermeye devam edeceğiz. Bizim kendilerinden arzumuz, birlik ve beraberlik içinde, bu türlü günlerde dayanışma içinde olmaları, emrivakiler karşısında daha soğukkanlı, itidalli davranmalarıdır."
  • bgnewsSlider
  • bgnewsSlider
  • bgnewsSlider
  • bgnewsSlider